کلاهبرداری های رایج لینکدین – مراقب حملات فیشینگ و پیشنهادهای شغلی جعلی باشید

کلاهبرداری های رایج لینکدین – مراقب حملات فیشینگ و پیشنهادهای شغلی جعلی باشید

کلاهبرداران لینکدین زمانی حمله می‌کنند که ما ممکن است در آسیب‌پذیرترین حالت خود باشیم – در اینجا به نکاتی توجه کنیم و چگونه هنگام استفاده از این پلتفرم قربانی کلاهبرداری نشویم.

کاریابی کار سختی است، به خودی خود نوعی کار تمام وقت. رفتن از یک آگهی شغلی به شغل دیگر و پر کردن فرم های بی پایان، شاید تا حد ایجاد ناراحتی عاطفی – و هنوز بدون هیچ پیشنهاد شغلی واقعی، به تمرکز و صبر نیاز دارد.

پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین به‌دنبال کاهش سخت‌ترین وظایف هستند و کارجویان را آسان می‌کند تا در جستجوی شغل خود باقی بمانند و احتمالاً به برخی از آنها کمک می‌کنند تا پای خود را در شرکت رویایی‌شان باز کنند. در همین حال، استخدام کنندگان، از جمله مزایای دیگر، زمان آسان تری برای یافتن بهترین نامزدها دارند.

اما تا حدی به این دلیل که این یک فرآیند فراگیر است، به ویژه برای افراد بیکار، بسیاری از افراد نیز ممکن است مستعد کلاهبرداری باشند. مطمئناً، همه پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بستری برای تقلب ایجاد می‌کنند. با این حال، یکی از چیزهایی که لینکدین را تا حدودی خاص می کند، درک عمومی آن به عنوان یک مکان امن است، یک محیط حرفه ای که می توانیم نگهبانان خود را در آن رها کنیم.

متأسفانه، واقعیت آنچنان مساعد نیست، حتی در زمان استعفای بزرگ. کلاهبرداری آنلاین با جعل هویت لینکدین به رشد خود ادامه می دهد و در واقع در ماه های اخیر افزایش یافته است. در حالی که برخی از کلاهبرداران می توانند با ترفندهای بسیار ساده و قدیمی بسیار موفق باشند، مانند درخواست جزئیات بانکی شما یا پرداخت های اولیه در ازای یک مصاحبه شغلی به ظاهر قانونی، برخی دیگر می توانند بسیار پیچیده باشند.

بیایید چند نمونه از کلاهبرداری های رایج در سوء استفاده از لینکدین را مرور کنیم.

اعلان های جعلی

اعلان‌های ایمیل در صندوق‌های پستی ما رایج شده‌اند و به پوشه‌ای می‌رسند که معمولاً برای همیشه یا حداقل تا زمانی که حذف شوند در آنجا باقی می‌مانند. شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی به خوبی از این موضوع آگاه هستند و خطوط جذاب‌تری مانند «شما در این هفته در 30 جستجو ظاهر شدید» و «به جان شغل جدیدش تبریک می‌گویم» ارائه می‌کنند تا ما را به اندازه کافی کنجکاو کنند تا وارد حساب‌های خود شویم و زمان بیشتری را روی پلتفرم بگذرانید.

مجرمان سایبری همچنین متوجه شده اند و از چنین عبارات کنجکاوی بر روی ایمیل های فیشینگ مشابه که در صندوق های ورودی ما فرود می آیند و در نهایت برای سرقت اطلاعات ورود به سیستم یا دانلود بدافزار در دستگاه های ما طراحی شده اند، استفاده می کنند.

هنگامی که روی پیوندی در چنین ایمیل جعلی کلیک می کنیم، به صفحه فرود جعلی LinkedIn فرستاده می شویم که اعتبار ورود ما را می خواهد. چند ثانیه بعد، ما ناخواسته فقط نام کاربری و رمز عبور LinkedIn خود را تحویل می‌دهیم، اما اغلب به سایر سرویس‌هایی که از احراز هویت یکسان استفاده می‌کنیم نیز دسترسی داریم.

پیشنهادهای شغلی جعلی

راه‌های دیگر سرقت لاگین‌ها شامل پیشنهادهایی برای «پیشنهادهای شغلی» با درآمد خوب است که پس از پاسخ به یک پیام مستقیم در دسترس هستند. غافلگیر شده، ممکن است روی پیوند ارائه شده کلیک کنیم یا اطلاعات بیشتری بخواهیم، که هد شکارچی جعلی با پیامی نه چندان قانع کننده پاسخ می دهد که شما آنچه را که برای به دست آوردن کار لازم است دارید و از شما می خواهد که پیش پرداختی بپردازید. احتمالاً برای آموزش، یا برای پر کردن اطلاعات شخصی خود، به عنوان مثال، یک فرم Google. اگرچه کمی عجیب به نظر می رسد، ممکن است فکر کنید چیزی برای از دست دادن وجود ندارد. جز اینکه وجود دارد.

این پیشنهادها اغلب اطلاعات شخصی بیشتری را در اولین تماس درخواست می‌کنند، حتی اگر آنچه قبلاً در نمایه و رزومه لینکدین خود ارائه کرده‌اید، مانند نام، سن اقامت و جزئیات تماس، برای گرفتن مصاحبه شغلی برای شما کافی باشد. به شما توصیه می‌شود همیشه تأیید کنید که شرکتی که برای آن درخواست می‌دهید واقعاً وجود دارد و یک جستجوی سریع در Google برای بررسی آن انجام دهید. و درست همانطور که برای ارسال یک رزومه مناسب تلاش زیادی می کنید، کارفرمایان تمایل دارند به آگهی های شغلی خود توجه کنند، بنابراین چشمان خود را برای اشتباهات گرامری یا هرگونه اطلاعات متناقض در نظر بگیرید.

علاوه بر این، به یاد داشته باشید که هیچ شرکتی قرار نیست در اولین تماس به شما پول ارائه دهد یا جزئیات بانکی شما را درخواست کند.

رمزارز الدورادو

اگرچه بدیهی است که مختص لینکدین نیست، کلاهبرداری های فارکس و کریپتو نیز کاربران سایت را هدف قرار می دهند. یک مشاور مالی به ظاهر تحصیلکرده و قانونی تماس می گیرد و “سرمایه گذاری عالی” را ارائه می دهد. ما وارد الدورادو پول آسان شده‌ایم، یک چشم‌انداز جذاب برای هر کسی که دچار مشکل اقتصادی است یا برای کسانی که مطمئن هستند آن را در عرصه ارزهای دیجیتال غنی خواهند کرد.

مطمئناً “خیلی خوب برای واقعی بودن” به نظر می رسد، اما این پیام با یک وب سایت شیک ارائه می شود که از این ادعا پشتیبانی می کند، بررسی های زیادی و میلیونرهای جدید برای بیان داستان خود. کلاهبرداران توضیح می دهند که برای عضویت در باشگاه فقط چند کلیک و سرمایه گذاری اولیه لازم است. و برای اینکه امن و قابل اعتماد به نظر برسد، همه تراکنش ها در داخل آن وب سایت زیبا انجام می شود.

اما پس از انجام انتقال، پول از بین می رود. از سوی دیگر، مشاور مالی هوشمند ما به ما برای سرمایه گذاری “هوشمندانه” تبریک می گوید. فقط چند روز پس از آن، ممکن است پیامی به ما اطلاع دهد که به تازگی سودهای هنگفتی به دست آورده‌ایم و این فکر به ذهنمان خطور کند که شاید همه اینها یک کلاهبرداری بوده است.

به نظر می رسد، با این حال، برخی از مالیات های غیرمنتظره بالا برای دریافت پول در حساب ما وجود دارد. و حتی اگر پرداخت کنیم، کلاهبرداران تا جایی که می توانند کیف پول ما را خالی می کنند. سود آنها از قبل تضمین شده است.

بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید که در لینکدین ایمن بمانید؟

هر یک از ما می‌توانیم قربانی کلاهبرداری شویم، صرف نظر از اینکه به چه مقدار اطلاعات دسترسی داریم. آگاهی از این موضوع در واقع اولین قدم برای ایمن ماندن از کلاهبرداران است، چه در لینکدین و چه در هر جای دیگری.

چند قانون طلایی دیگر وجود دارد که باید رعایت کنید:

  • در لینکدین مانند هر پلتفرم رسانه اجتماعی دیگری محتاط باشید.
  • اگر ایمیلی دریافت کردید که به نظر می رسد از لینکدین باشد، اما مطمئن نیستید که قانونی است، روی هیچ پیوندی کلیک نکنید. در عوض، لینکدین را مستقیما باز کنید و اعلان های خود را بررسی کنید.
  • با درخواست‌های ارتباط از سوی افرادی که نمی‌شناسید با احتیاط رفتار کنید. اگر با شما تماس گرفتند، روی هیچ پیوندی کلیک نکنید. در عوض، جستجوی گوگل در مورد کارفرما و میزان قابل اعتماد بودن آن ارتباط را انجام دهید. از خود بپرسید «این شخص چگونه مرا پیدا کرد؟ چرا با من تماس می گیرند؟».
  • مطمئن شوید تنظیمات حریم خصوصی شما برای افراد خارج از مخاطبین شما فقط اطلاعات لازم را نشان می دهد. برای مثال، ممکن است بخواهید دیگران تجربه کاری و تحصیلات شما را ببینند، اما لزوماً شماره تلفن شما را نبینند.
  • از یک رمز عبور یا عبارت عبور قوی و منحصر به فرد استفاده کنید.
  • تأیید دو مرحله‌ای (همچنین به عنوان احراز هویت دو مرحله‌ای نیز شناخته می‌شود) را فعال کنید. در صورتی که لاگین شما به خطر بیفتد، استفاده از آن برای هکرها بسیار دشوارتر خواهد بود.
  • هرگز اطلاعات شخصی مانند شماره شناسایی یا کارت اعتباری خود را ندهید. کارفرمایان بالقوه اطلاعات بانکی شما یا واریز حقوق و دستمزد شما را با استفاده از شناسنامه ورود نمی خواهند.
  • توجه داشته باشید که پیشنهادهای شغلی واقعی قوانین کشور و مالیات را رعایت می کنند. پول آسان معمولاً کلاهبرداری است.
  • مراقب پیشنهادات ناخواسته برای خدمات مالی یا سرمایه گذاری از طریق ارتباطاتی باشید که نمی دانید. امروزه هر یک از ما می توانیم وب سایتی راه اندازی کنیم که زیبا و قابل اعتماد به نظر برسد.
  • همیشه یک کلاهبرداری را به لینکدین گزارش دهید.

سخن پایانی اینکه، اگر چیزی بیش از حد خوب باشد که درست باشد، به احتمال زیاد (کلاهبرداری) است.

ترجمه:
پیشگامان تجارت امن ایرانیان

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.