چگونه وای فای خود را ایمن کنیم؟

چگونه وای فای خود را ایمن کنیم؟

مهم است که اتصال WiFi خود را ایمن کنید تا از دسترسی غیرمجاز به فایل های رایانه و فعالیت اینترنتی خود جلوگیری کنید.

شبکه های بی سیم بسیار راحت هستند و امکان دسترسی به اینترنت را بدون اتصال به سیم فراهم می کنند. اما شبکه‌ها می‌توانند بیش از 300 فوت از روتر فاصله داشته باشند و به هر کسی در مجاورت اجازه دسترسی به شبکه خانگی شما را می‌دهند.

این به چند دلیل خطرناک است.

1. هر کسی که به شبکه شما متصل است می تواند به هارد دیسک و فعالیت آنلاین شما دسترسی پیدا کند و اطلاعات خصوصی مانند رمزهای عبور و شماره حساب را بگیرد.
2. رایانه های متصل به شبکه شما می توانند ویروس ها یا سایر نرم افزارهای خطرناک را پخش کنند.
3. اگر شخصی که از شبکه شما استفاده می کند مرتکب جرم شود، این فعالیت به روتر شما بازمی گردد.

از آنجایی که سرقت هویت بسیار رایج است، مهم است که هنگام راه‌اندازی یک شبکه بی‌سیم در خانه و استفاده از آن در زمانی که خارج از خانه هستید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

مرحله 1: لاگین پیش فرض را تغییر دهید

پس از اتصال روتر، می‌توانید از طریق صفحه راه‌اندازی مبتنی بر وب به تنظیمات روتر خود دسترسی پیدا کنید.

1. سازنده یک URL با ورود به سیستم و رمز عبور برای دسترسی به تنظیمات روتر ارائه می دهد.
2. هنگامی که به این صفحه برای روتر خود دسترسی پیدا کردید و با رمز عبور پیش فرض وارد شدید، بخش “administration” یا “settings” را پیدا کنید که در آن می توانید رمز عبور خود را تغییر دهید.
3. یک رمز عبور سخت برای حدس زدن، با ترکیبی از اعداد، نمادها و حروف انتخاب کنید و از اطلاعات شخصی یا کلمات رایج استفاده نکنید.

گذاشتن اطلاعات ورود به سیستم به عنوان پیش فرض به هکرها این امکان را می دهد که به راحتی با مرور همه لاگین های پیش فرض به تنظیمات روتر شما دسترسی پیدا کنند.

مرحله 2: از رمزگذاری استفاده کنید

دو نوع اصلی رمزگذاری بی سیم وجود دارد

1. WEP (Wired Equivalent Privacy) یک فرم قدیمی‌تر و کمتر امن است، اما اگر تنها گزینه موجود در دستگاه شما باشد، بهتر از نداشتن رمزگذاری است. WEP 128 بیتی بهتر از WEP 64 بیتی است.
2. WPA (دسترسی محافظت شده از WiFi) ایمن تر و جدیدتر از WEP است و در دستگاه های فعلی بیشتر در دسترس است. WPA2 جدیدترین نوع است و بالاترین سطح حفاظت را ارائه می دهد.

مرحله 3: SSID را تغییر دهید

SSID (شناسه مجموعه سرویس) نام شبکه شما است. سازنده یک شناسه پیش‌فرض مانند ورود مدیریت پیش‌فرض برای تنظیمات روتر تنظیم می‌کند.
1. وقتی در صفحه راه اندازی مبتنی بر وب روتر خود هستید، تنظیمات بی سیم خود را پیدا کنید.
2. فیلدی با عنوان SSID را پیدا کنید.
3. آن را به یک نام منحصر به فرد تغییر دهید.
4. از آدرس، نام شرکت یا سایر نام‌های شناسایی مانند «شری رزیدنس» یا «دپارتمان مالی شرکت ABC» استفاده نکنید.

هکرها مانند لاگین/رمزهای پیش‌فرض، نام‌های پیش‌فرض SSID سازنده‌های مختلف را می‌دانند و یک قدم به شبکه شما نزدیک‌تر خواهند شد.

مرحله 4: پخش را غیرفعال کنید

شبکه‌های بی‌سیم SSID خود را «پخش» می‌کنند تا هر رایانه‌ای در محدوده بتواند شبکه‌های موجود در منطقه را ببیند. برای دسترسی به شبکه بی سیم، نام و رمز عبور SSID باید وارد شود. با پخش SSID خود، اطلاعات دسترسی مهمی را به شبکه خود ارائه می دهید. گزینه پخش را غیرفعال کنید تا کسی برای ورود به شبکه شما باید SSID و رمز عبور شما را بداند.
1. شما باید بتوانید پخش SSID را در همان صفحه ای که نام SSID خود را پیکربندی می کنید غیرفعال کنید.
2. گزینه غیرفعال یا خاموش کردن آن را انتخاب کنید.

مرحله 5: فیلتر مک را فعال کنید

هر کامپیوتر دارای یک آدرس MAC (کنترل دسترسی رسانه) است. دسترسی به شبکه خود را فقط با اجازه دادن به رایانه های خاص برای اتصال به آن محدود کنید.
1. وقتی در صفحه راه اندازی مبتنی بر وب روتر خود هستید، بخش Wireless را پیدا کنید.
2. به دنبال فیلتر MAC بگردید.
3. آدرس MAC رایانه های مجاز در شبکه را وارد کنید و مطمئن شوید که آن را فعال، تأیید یا روشن کنید.

مرحله 6: قدرت فرستنده WLAN خود را کاهش دهید

این ویژگی را در همه روترها و نقاط دسترسی پیدا نخواهید کرد، اما برخی به شما اجازه می‌دهند تا قدرت فرستنده WLAN خود را کاهش دهید و در نتیجه برد سیگنال را کاهش دهید. اگرچه تنظیم دقیق سیگنال به قدری دقیق غیرممکن است که در خارج از خانه یا محل کار شما نشت نکند، با آزمون و خطا اغلب می توانید میزان رسیدن سیگنال به خارج از محل خود را محدود کنید و فرصت را برای افراد خارجی به حداقل برسانید. به WLAN خود دسترسی داشته باشید.

مرحله 7: مدیریت از راه دور را غیرفعال کنید

اکثر روترهای WLAN این قابلیت را دارند که از راه دور از طریق اینترنت مدیریت شوند. در حالت ایده‌آل، شما باید از این ویژگی فقط در صورتی استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد یک آدرس IP خاص یا محدوده محدودی از آدرس‌ها را تعریف کنید که می‌توانند به روتر دسترسی داشته باشند. در غیر این صورت، تقریباً هر کسی در هر جایی می تواند به طور بالقوه روتر شما را پیدا کرده و به آن دسترسی داشته باشد. به عنوان یک قاعده، بهتر است مدیریت از راه دور را خاموش نگه دارید، مگر اینکه کاملاً به این قابلیت نیاز داشته باشید. (معمولاً به طور پیش فرض خاموش است، اما همیشه خوب است که بررسی کنید.)

اکثر هکرها شبکه‌های عمومی را که به راحتی کرک می‌شوند و ناامن را هدف قرار می‌دهند. با رعایت این اقدامات احتیاطی، می توانید از رایج ترین نفوذهای امنیتی آنلاین جلوگیری کنید.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.