10 نکته برای جلوگیری از کلاهبرداری های جمعه سیاه و دوشنبه سایبری

10 نکته برای جلوگیری از کلاهبرداری های جمعه سیاه و دوشنبه سایبری

بلک فرایدی و دوشنبه سایبری نزدیک است، و کلاهبرداران نیز تلاش های خود را برای به دست آوردن پول از قربانیان ناآگاه در زمانی که به طور سنتی شلوغ ترین دوره شکار معامله سال است، افزایش می دهند. در سال 2021، مصرف کنندگان 8.9 میلیارد دلار آمریکا را در جمعه سیاه آنلاین و 10.7 میلیارد دلار دیگر را در دوشنبه سایبری هزینه کردند که این روز را به بزرگترین روز خرید در سال تبدیل کرد.

با توجه به اینکه همه در جستجوی هدایای عالی برای تعطیلات هستند، کلاهبرداران نیز با قدرت کامل ظاهر می شوند. چه راه بهتری برای واداشتن کسی به کلیک کردن روی یک پیوند مبهم وجود دارد تا از طریق پیشنهادی برای یک “معامله” شگفت انگیز و به زودی منقضی شود؟ این سودمند است که مراقب خرید خود نباشید و مراقب رایج ترین کلاهبرداری هایی باشید که در این فصل خرید (نه فقط) در حال انجام است. بیایید به برخی از محبوب ترین طرح های اطراف نگاه کنیم:

 • معاملات جعلی: اینها ممکن است مخرب ترین باشند. ممکن است یک پیام متنی ارسال شده توسط یک دوست یا یک پست اینستاگرام باشد که یک معامله غیرقابل مقاومت را ارائه می دهد. با هیجان از دستیابی به آن، پیوندی را باز می کنید، و در آنجا هستید که اطلاعات شخصی خود را ارائه می دهید و جزئیات کارت اعتباری خود را به درستی وارد می کنید. با این حال، هر آنچه را که “خرید” می کنید، هرگز به شما تحویل داده نمی شود و شما داده های شخصی خود را داده اید.
 • کارت‌های هدیه جعلی: دقیقاً مانند معاملات ساختگی در مورد ابزارها یا مد طراحان، ممکن است پیشنهادی برای موجودی کارت هدیه بزرگ یا کارت هدیه‌ای دریافت کنید که شما را با قیمتی بسیار کمتر از مبلغ اسمی کارت بازگرداند. مشکل اینجاست که روی پیوند موجود در ایمیل یا متن کلیک کنید تا بتوانید ادعا کنید که کارت هدیه شما بدافزار نصب می کند، باعث از دست دادن اطلاعات شخصی شما می شود یا در نهایت با یک کارت دزدیده شده مواجه می شوید.
 • سفارشات جعلی و تحویل از دست رفته: “تحویل سفارش شما در حال تعلیق است، برای دریافت آن مبلغ گمشده 1.5 دلار را بپردازید.” دریافت پیامک مشابه همیشه باید یک هشدار کلاهبرداری در ذهن شما ایجاد کند، حتی اگر فرستنده به عنوان یک شرکت تحویل قابل اعتماد مانند DHL یا UPS ظاهر شود. بنابراین، اگر این را مشاهده کردید، هیچ پیوندی را فشار ندهید، در غیر این صورت به یک وب‌سایت جعلی هدایت می‌شوید که در آن از شما خواسته می‌شود جزئیات بیشتری را برای اثبات هویت خود وارد کنید یا هزینه‌ای تقلبی بپردازید. در موارد دیگر، می‌توانید ناخواسته بدافزار را روی دستگاه خود دانلود کنید.

بنابراین، چگونه می توانید از قربانی شدن در کلاهبرداری جلوگیری کنید؟

 1. مراقب خطرات باشید: کلاهبرداران از برخی از هوشمندانه ترین راه ها برای کلاهبرداری از ما استفاده می کنند. حتی افراد بسیار محتاط نیز مورد کلاهبرداری قرار می گیرند. بنابراین، لازم نیست پارانوئید باشید، اما مطمئناً مراقب پیشنهادات خیلی خوب تا واقعی باشید، و آگاه باشید که هرچه بیشتر از فناوری استفاده کنیم و اتکای ما به همه چیزهای آنلاین بیشتر شود، احتمال بیشتری وجود دارد.
 2. استفاده از وب سایت های قانونی: راه آسان استفاده از وب سایت های شناخته شده است که مطمئناً از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. اما از خرید در فروشگاه های آنلاین خرده فروشان کوچک دلسرد نشوید. برای اینکه بدانید یک وب سایت قابل اعتماد است یا خیر، به جای کلیک بر روی یک پیوند تصادفی، URL خرده فروش را خودتان وارد کنید. مراقب اشتباهات دستور زبان و سایر پرچم های قرمز باشید و بررسی کنید که سایت از پروتکل HTTPS استفاده می کند. در نهایت، می‌توانید در گوگل درباره خرده‌فروشان و وب‌سایت‌های خاص جستجو کنید تا نظرات آنها را بررسی کنید.
 3. مراقب کلاهبرداری‌های بازار باشید: بسیاری از مردم برای تبلیغ محصولات خود در eBay، Instagram یا Facebook Marketplace کار بزرگی انجام می‌دهند. اما از آنجایی که راه اندازی این پلتفرم ها بسیار آسان است، برخی از فروشندگان احتمالا کلاهبردار هستند. همیشه به فروشندگان و همچنین تاریخچه و بررسی های آنها توجه کنید تا از قابلیت اطمینان آنها اطمینان حاصل کنید. همچنین، پرداخت‌ها را از طریق حواله بانکی انجام ندهید، بلکه درخواست کنید از روش‌های پرداخت دیگری مانند PayPal استفاده کنید که به خریدارانی که مبلغی را که پرداخت کرده‌اند، بازپرداخت می‌دهد.
 4. مراقب پیوندهای ارسال شده توسط دوستان در رسانه های اجتماعی باشید: همانطور که ممکن است شما دچار کلاهبرداری شوید، دوستان شما نیز می توانند به آنها علاقه مند شوند – و سپس ممکن است پیوندها را به وب سایت های مبهم ارسال کنند تا شما نیز بتوانید معامله کنید. کلاهبرداران این را می دانند. چنین پیوندهایی را بدون اطمینان از واقعی بودن وب سایت باز نکنید. علاوه بر این، حساب‌های هک شده اغلب برای تبلیغ محصولات جعلی یا اجرای کمپین‌های اسپم در مقیاس بزرگ استفاده می‌شوند.
 5. روش های پرداخت ایمن را انتخاب کنید: از فناوری های امروزی برای ایمن بودن بهره ببرید. از بانک خود بپرسید که چگونه می توانید یک کارت مجازی یکبار مصرف برای خریدهای یک بار مصرف دریافت کنید. به این ترتیب، اگر دچار کلاهبرداری شوید، جزئیات واقعی حساب خود را اعلام نخواهید کرد و آن کارت غیرقابل استفاده خواهد بود. همچنین می توانید از یک پردازشگر پرداخت مانند پی پال استفاده کنید و در بیمه خرید آنلاین مشترک شوید.
 6. مراقب معاملاتی باشید که برای واقعی بودن خیلی خوب هستند: این قانون طلایی اجتناب از کلاهبرداری های آنلاین است. اگر معامله ای باورنکردنی به نظر می رسد، به این دلیل است که به احتمال زیاد یک کلاهبرداری است. هیجان زده کردن مردم و مشتاق ساختن آن محصولی که واقعاً با قیمتی فوق العاده ارزان می خواستند، به قدمت تپه ها است.
 7. از وای فای عمومی استفاده نکنید: نقاط دسترسی رایگان وای فای مطمئنا مفید هستند، اما خطرات عمده ای نیز به همراه دارند و هرگز نباید از آنها برای کارهایی مانند خرید آنلاین یا بانکداری استفاده کنید. مهاجمان ممکن است به راحتی به یک شبکه با امنیت ضعیف نفوذ کرده باشند تا بر ترافیک قربانیان نظارت کنند و آنها را به صفحات ورود جعلی هدایت کنند یا ممکن است حملات “دوقلو شیطانی” را انجام دهند که شامل ایجاد یک شبکه Wi-Fi مخرب است که نامی مشابه با شبکه قانونی دارد و بنابراین مردم را فریب دهید تا به آن متصل شوند. به این ترتیب، مجرمان می‌توانند هر داده‌ای را که از طریق این اتصال ارسال می‌کنید، از جمله گذرواژه‌ها و جزئیات بانکی، ضبط کنند یا دستگاه شما را با بدافزار در معرض خطر قرار دهند.
 8. از VPN استفاده کنید: اگر نمی‌توانید در برابر استفاده از Wi-Fi عمومی مقاومت کنید، یکی از راه‌های به حداقل رساندن خطرات اساسی، استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) است که داده‌های شما را هنگام انتقال به شبکه عمومی رمزگذاری می‌کند. با هدایت ترافیک شما از طریق این تونل امن، اطلاعات شخصی شما توسط مهاجمان قابل رهگیری نیست. به عنوان یک موهبت اضافی برای حفظ حریم خصوصی شما، یک VPN موقعیت مکانی شما را پنهان می کند و به شما کمک می کند از ردیابی آنلاین و گشت و گذار خصوصی در وب خودداری کنید.
 9. فعال کردن احراز هویت دو مرحله ای (2FA): یک رمز عبور یا عبارت عبور خوب ارزش هر کاراکتری را دارد، اما 2FA که اغلب احراز هویت چند عاملی (MFA) نیز نامیده می شود، ورود شما را بسیار ایمن تر می کند. این می تواند به سادگی یک کد ارسال شده به شماره تلفن شما از طریق پیامک در هنگام تلاش برای ورود به سیستم باشد یا حتی بهتر از آن، یک کد ارسال شده از طریق یک برنامه احراز هویت که با حساب شما یا یک کلید امنیتی سخت افزاری جفت شده است. به این ترتیب، مجرمان برای دسترسی به حساب های شما حتی اگر اعتبار شما به خطر بیفتد، کار بسیار سخت تری خواهند داشت.
 10. دستگاه های خود را ایمن نگه دارید: ساده و موثر. تلفن، لپ‌تاپ یا تبلت خود را به آخرین نسخه‌های سیستم‌عامل خود به‌روزرسانی کنید و همچنین همه برنامه‌ها و سایر نرم‌افزارهای خود را به‌روز نگه دارید. این کار درجه بالاتری از محافظت در برابر آسیب پذیری های شناخته شده را تضمین می کند و دسترسی مهاجمان به شما را سخت تر می کند. در عین حال، از یک راه حل امنیتی دیجیتال استفاده کنید که در زمان واقعی از شما در برابر تهدیدات محافظت می کند.

با کلاهبردارانی که به دنبال قربانی بعدی هستند، با اجرای این نکات و محافظت از خود در جمعه سیاه و دوشنبه سایبری – و در واقع، هر بار که آنلاین خرید می کنید، یک قدم جلوتر بمانید!

ترجمه:
پیشگامان تجارت امن ایرانیان

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.