باید و نباید های دسترسی راه دور

باید و نباید های دسترسی راه دور

شوک ناشی از موج اخیر همه گیری جهانی COVID-19 طبقه کارگر را از بسیاری جهات فلج کرده است. با این حال، خوش شانس کسانی هستند که موفق به حفظ شغل خود شده اند یا آن را از دست داده اند و دوباره کار خود را پیدا کرده اند. این مورد تقریباً شبیه پیدا کردن واحه ای در بیابان است.

با این حال، همین کارمندان در خانه های خود زندانی و برده شغل خود شده اند. اگر شما نیز از این دسته هستید و این مطلب را می خوانید، پس باید خود را با بایدها و نبایدهای “کار در خانه” یا “دورکاری” آموزش دهید.

“عادی جدید” چیست؟

قبل از اینکه بیشتر وارد این مطلب شویم، بیایید نگاهی دقیق تر به مفهوم “دسترسی از راه دور” (Remote Access) بیندازیم. Remote به معنای از راه دور  است و دسترسی به معنای “راهی یا فرصتی برای ورود” است.  این عبارت نشان می دهد دسترسی به انجام کارهای رسمی خود در حالی که در خانه خود مستقر هستید.

این کار در حال حاضر یک روند “عادی جدید” است درست مانند ماسک زدن یا ضدعفونی کردن دست برای ایمن ماندن. تقریباً یک سال است که با قرنطیقه و بیماری همه گیر روبرو هستیم و اکثر دفاتر دسترسی از راه دور را اعطا کرده اند. چقدر قبل از شیوع ویروس کرونا، همه ما در سکوت آرزوی این امر را داشتیم! متأسفانه این آرزویی است که خیلی زود برآورده شد.

اگر واقعاً به دو طرف این وضعیت نگاه کنید، می توانید به راحتی محاسن و معایب را بسنجید. با در نظر داشتن این موارد ، تا زمانی که فرهنگ کار “عادی قدیمی” از سر گرفته نشود، باید به سوی “آنچه باید” و “آنچه نباید انجام دهید” پیش بروید.

باید های دسترسی از راه دور

1.بیشتر به کارهای فردی بپردازید

روی اهداف خود متمرکز شوید و به دنبال دستیابی به آنها باشید. لحظه ای که زمان کار شما شروع می شود، عاقلانه است که بر روی آنچه می خواهید بپردازید تمرکز کنید. نگرانی های دیروز را پشت سر بگذارید و به آنها فکر نکنید. ذهنیت مثبتی داشته باشید و آنچه را باید انجام دهید، انجام دهید.

2. رفع اختلالات و تداخل های غیرضروری

در مطالعه غرق شوید و کار خود را شروع کنید. دخالت بیش از حد اعضای خانواده سرعت کار را مختل می کند و منجر به کشش ساعت های کاری می شود. از آنها بخواهید در حالی که مشغول کار هستید مزاحمتی برای شما ایجاد نکنند و در صورت لزوم از طریق تلفن با آنها ارتباط برقرار کنید. تلفن خود را در حالت بی صدا قرار دهید و فقط تماس ها و متن هایی را پاسخ دهید که به کمک شما نیاز دارند.

3. تمام کارهای خانه خود را به موقع انجام دهید

یکی از مهمترین عوامل عدم موفقیت در کار فشار اضافی برای انجام کارهای مربوط به خانه است. بنابراین، مهم این است که آنها را قبل یا بعد از ساعت کاری خود انجام دهید و قطعاً در ساعات کاری این امر را انجام ندهید.

4. استرس و فرسودگی را کنترل کنید

از آنجا که هر کس در حالت “بازداشت در منزل” است و نمی توان از خانه خارج شد یا در برخی فعالیت های اجتماعی شرکت کرد، احساس کسالت یا خمودگی طبیعی است. در مورد استرس خود با دیگران صحبت کنید و جسورانه با مشکلات خود روبرو شوید. کنترل خشم، خستگی، فشار و فرسودگی شغلی در این فرهنگ کار خسته کننده “جدید عادی” اجباری می شود.

5. برنامه روزانه خود را یادداشت کنید

یک برنامه روزانه غیر از برنامه ریزی کل کار در هفته تنظیم کنید. احتمال زیادی وجود دارد که پیش برنامه ریزی نتایج مطلوبی نداشته باشد. بنابراین هربار یک قدم بردارید و به مهلت فعالیت های روزانه خود برسید.

6. برنامه کاری داشته باشید

ساعات کاری را تعیین کنید و خود را محدود به کار کردن در ساعت های مشخص کنید. این کار باعث افزایش کارایی شما می شود و به شما کمک می کند تا کار پربارتری داشته باشید. اغلب اوقات دیده شده است که با ساعات کار آرام، هم بهره وری و هم کارآیی کم می شوند.

7. کمی استراحت کنید

زمانی را برای استراحت خود اختصاص دهید. می تواند زمان ناهار باشد یا یک استراحت کوچک همراه با چای و کمی قدم زدن در تراس یا حیاط. به خود کمک کنید تا مقداری انرژی اضافی دریافت کرده و اندام خود را از نشستن مداوم در یک مکان جدا کنید.

نباید های دسترسی از راه دور

1. از ترک سیستم در حالی که به سیستم پورتال شرکت متصل هستید خودداری کنید

مراقب باشید و کامپیوتر یا لپ تاپ خود را بدون نظارت ترک نکنید. یا آن را در حالت sleep قرار دهید یا  آن را خاموش کنید. فراموش کردن چنین کاری باعث می شود که اگر کسی به آن دسترسی داشته باشد، با عواقب ناگواری روبرو شوید. ممکن است داده های حساس را نیز از دست بدهید.

2. فشار یا استرس بیش از حد

خود را باور کنید و هرگز توانایی های خود را دست کم نگیرید. عدم انجام این کار فقط احساس استرس در شما ایجاد می کند و یک تنش قریب الوقوع در ذهن شما ایجاد خواهد کرد. در نتیجه، سلامتی شما آسیب می بیند و کار شما خراب می شود.

3- در ساعات کار تماس های بیش از حد خود را متوقف کنید

وقتی شما مشغول کار هستید ، وقت زیادی برای گرفتن تماس از طرف دوستان، اقوام و همکاران تلف می شود. بررسی زیاد تلفن برای ارسال یا پیام در شبکه های اجتماعی نیز مانع جریان کار می شود. ذهن خود را قوی کنید و انگشتان خود را کنترل کنید تا مرتباً به تلفن دسترسی پیدا نکنید.

4. دروغ بدون دلیل

شرایط به گونه ای است که همه دچار فشار روانی مشخصی می شوند و در کار عقب می مانند. این یک مسئله قابل درک است، بنابراین لازم نیست دروغ بگویید که مایل نیستید یک روز کار کنید. حفظ شفافیت با همکاران به آنها کمک می کند تا نسبت به شما احساس دلسوزی کنند.

5. یک سرریز ایجاد کنید

سعی کنید کارهای روزانه خود را تا آنجا که ممکن است به پایان برسانید. فکر نکنید ، ‘اوه! فردا تمومش می کنم بگذارید باشد. ‘چنین افکاری می تواند معضل کارهای عقب مانده ایجاد کند و سرانجام، کار به قدری انباشته می شود که شما تحت فشار آن غرق می شوید.

6. ارتباطات تیمی را فراموش کنید

هرگز جلسه مهم یا خلاصه ای از کار را از دست ندهید. صبور بودن و حضور در طول جلسات به شما تصویر واضح تری از آنچه باید انجام شود می دهد. بنابراین نباید از برقراری ارتباط با دیگران غافل شوید.

7. پتانسیل یا بهره وری خود را از دست دهید

از تمرکز بر موارد گذشته خودداری کنید. بگذارید زمان حال برای شما ارزش بیشتری داشته باشد زیرا باعث افزایش اشتیاق شما در کار می شود. با تمام توان خود کار کنید و از فکر کردن بیش از حد درباره آنچه که “می توانستید انجام دهید” خودداری کنید.

نکاتی برای روشن نگه داشتن “نمایش”

برای داشتن یک ذهن سالم در حالی که از راه دور برای مدت زمان طولانی تری کار می کنید، تلاش زیادی لازم است. فقط به همین دلیل می توانید این نکات را امتحان کنید تا شادی روزانه خود را بیابید که مطمئناً کارایی کار شما را نیز افزایش می دهد.

  1. آنچه را دوست دارید بخورید، و روحیه خود را حفظ کنید.
  2. موسیقی را در خانه خود امتحان کنید. این به مورد سادگی گوش دادن به برخی از آهنگهای روح انگیز است که به آرامش ذهن شما کمک می کند.
  3. در حالی که روی لپ تاپ یا دسک تاپ خود کار می کنید، screen saver را قرار دهید که از طریق آن انرژی مثبت دریافت می کنید.
  4. کمی قدم بزنید یا کمی تمرین کنید تا خستگی خود را رفع کنید.
  5. اگر بتوانید یک سرگرمی را انجام دهید، واقعاً عالی خواهد بود. این به شما کمک می کند تا استرس کار خود از بین ببرید و به شما زمان کافی برای مرتب کردن کارها را می دهد.

با استفاده از این نکات اضافی، شما می توانید کار خود را بهتر از قبل انجام دهید. پس منتظر چه هستید؟ به سادگی کار خود را انجام دهید. بایدها و نبایدها را به خاطر بسپارید و آنها را دنبال کنید.

منبع: https://www.arconnet.com

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.