اخبار جعلی – چرا مردم آن را باور می کنند؟

اخبار جعلی – چرا مردم آن را باور می کنند؟

در عصر چرخه اخبار دائمی و رسانه های دیجیتال، خطرات ناشی از مشکل اخبار جعلی بسیار واقعی هستند.
هر روز سیل محتوای خبری به ارمغان می آورد که برای جلب توجه ما رقابت می کند و همه چیز را از سیاست، سلامت، ورزش و تغییرات آب و هوایی گرفته تا جنگ در اوکراین را در بر می گیرد. حجم و گستردگی بی‌پایان اطلاعات – که فوراً به‌عنوان مقاله‌های خبری، کلیپ‌های ویدیویی، عکس‌ها یا رسانه‌های دیگر در وب‌سایت‌های خبری، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، تلویزیون، رادیو و سایر منابع در دسترس هستند – می‌توانند و اغلب احساس می‌کنند بسیار زیاد است. آیا جای تعجب است که بسیاری از ما برای مقابله با اضافه بار اطلاعات و حتی با حقایق متمایز از داستان های آنلاین تلاش می کنیم؟

اخیراً، بیشتر چرخه اخبار جهانی به درستی بر درگیری در اوکراین متمرکز شده است. این با تصاویر ماهواره ای از تحرکات ارتش شروع شد که خطر حمله احتمالی روسیه را هشدار می داد. سپس، در ساعات کوچک 24 فوریه، فیلم‌های وحشتناکی از اوکراین شروع شد به طوری که شهروندان در رسانه‌های اجتماعی ویدیوها و عکس‌هایی از تانک‌هایی که در خیابان‌ها غلت می‌زنند و موشک‌هایی که از آسمان فرو می‌ریختند، منتشر کردند که ویرانی را در پی آن‌ها به جای گذاشت.

از آن زمان، همه ما می‌توانیم جنگ را با جزئیاتی که قبلاً دیده نشده بود، در تلفن‌هایمان تماشا کنیم. بیخود نیست که به این جنگ لقب «نخستین جنگ TikTok» داده اند. مردم اوکراین می‌توانند از دسترسی پلتفرم‌هایی مانند TikTok، Twitter و Instagram برای نشان دادن آنچه که در حال گذراندن آن هستند به دنیا نشان دهند. در واقع، تقریباً یک شبه، برخی از این برنامه‌ها از نمایش ویدیوهای رقص به نمایش صحنه‌های جنگ و درخواست برای حمایت بشردوستانه تبدیل شدند و بازدیدها و اشتراک‌گذاری‌های بی‌شماری را در این فرآیند به خود جلب کردند. اما هر دو طرف جنگ به این پلتفرم‌ها دسترسی دارند، که سپس به میدان نبرد دیجیتالی برای تأثیرگذاری بر میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تبدیل می‌شوند.

اما آیا ما همیشه می دانیم که واقعاً به چه چیزی نگاه می کنیم؟

در سال 2008، سی‌ان‌ان پس از پوشش موفقیت‌آمیز جام جهانی فوتبال 2006 که شامل فیلم‌ها و عکس‌های گرفته‌شده توسط هواداران فوتبال بود، iReport را راه‌اندازی کرد که یک وب‌سایت «شهروند روزنامه‌نگار» است. اکنون هر کسی می تواند محتوای خود را به صورت آنلاین برای مخاطبان بزرگ آپلود کند. در آن زمان، سوزان گرانت، معاون اجرایی سرویس خبری CNN تضمین کرد که از آن لحظه، “جامعه تصمیم خواهد گرفت که چه خبر باشد”، و تصریح کرد که این نشریات “کاملاً بررسی نمی شوند”.

اعتقاد CNN مبتنی بر این ایده بود که روزنامه‌نگاری شهروندی «احساسی و واقعی» است. تا سال 2012، 100000 داستان منتشر شده بود و 10789 مورد برای CNN بررسی شده بود، که به این معنی است که آنها بررسی شده و تایید شده اند که پخش شوند. اما آیا این بدان معناست که 89211 مورد دیگر واقعی بودند؟ CNN iReport در سال 2015 بسته شد. به سرعت به سال 2022 می رسد و اطلاعات نادرست یکی از بزرگترین مشکلات جامعه در سراسر جهان است.

آنچه ما معتقدیم لزوما واقعی نیست

بر اساس تحقیقات MIT که در سال 2018 منتشر شد و اخبار به اشتراک گذاشته شده در توییتر را تحلیل کرد، “دروغ به طور قابل توجهی دورتر، سریع تر، عمیق تر و گسترده تر از حقیقت منتشر می شود”، حتی پس از حذف ربات ها و تنها تعاملات واقعی انسانی در نظر گرفته می شود. نتایج تا حدی قابل توجه است که نتیجه‌گیری شد که «احتمال بازتوئیت دروغ‌ها ۷۰ درصد بیشتر از حقیقت است».

چند دلیل واقعیت پیچیده اجتماعی ما را توضیح می دهد. در واقع، در پایان روز، مشکل اساسی ممکن است چیزی باشد که همه ما قربانی آن هستیم: سوگیری شناختی. در حالی که ممکن است برای زندگی روزمره ما مفید باشد، اگر فقط به ما اجازه دهد فرآیندهای آموخته شده قبلی را به خاطر بسپاریم و موقعیت های آشنا را تشخیص دهیم، ممکن است ما را مستعد میانبرهای ذهنی و نقاط کور کند. گفتگوی بین دو نفر در هر دو طرف جنگ در اوکراین یک مثال واضح است: هر دو طرف معتقدند که منطقی عمل می کنند و یکدیگر را به جانبداری و عدم درک پیچیدگی های واقعیت متهم می کنند. از این نقطه به بعد، هر یک از اخباری که دیدگاه آنها را تأیید می کند – حتی اگر جعلی باشد – بازتر خواهند بود.

در حالی که ما به طور کلی اطراف خود را با افرادی احاطه کرده ایم که دیدگاه های مشابهی با آنها داریم، در رسانه های اجتماعی این گرایش حتی واضح تر است و ما را به احتمال زیاد در یک بحث شرکت می کند. به صورت آنلاین با واقعیتی فیلتر شده مواجه می شویم که توسط الگوریتمی ساخته شده است که شرایط مجازی ما را شکل می دهد و به ما اعتبار می دهد، هر ایده ای که داریم. در رسانه های اجتماعی، ما درون حباب خودمان هستیم، جایی که همیشه حق با ماست. فرانسیس هاگن، افشاگر فیس بوک، در پارلمان بریتانیا گفته است که «خشم و نفرت ساده ترین راه برای رشد در فیس بوک است».

با این حال، حجم عظیم اطلاعات غلط، روند قرن بیست و یکم نیست. تبلیغات، اطلاعات غلط و اخبار جعلی افکار عمومی را در طول تاریخ دو قطبی کرده است. اما امروزه، آنی است و به راحتی قابل اشتراک گذاری است.

مقاله‌ای که اخیراً در نیچر منتشر شد، به تجربه همه‌گیری 1918 و خطراتی که شیوع بیماری در آینده می‌تواند داشته باشد، بازتاب داد. نویسنده، هایدی لارسون، استاد مردم‌شناسی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن، پیش‌بینی کرد که «شیوع بزرگ بعدی به دلیل کمبود فناوری‌های پیشگیرانه نخواهد بود»، بلکه «سیل اطلاعات متناقض، اطلاعات نادرست و دستکاری شده است». اطلاعات در رسانه های اجتماعی».

ترول ها و ربات ها پیشتاز هستند

زمانی که لارسون در سال 2018 در مورد انتشار اطلاعات نادرست نوشت، از اصطلاحی استفاده کرد که اخیراً همه با آن آشنا شده‌ایم: ابر پخش‌کننده‌ها، درست مانند ویروس‌ها. تصویری که توضیح می‌دهد چگونه اینترنت «با ارسال عمدی نظرات جنجالی و تحریک‌آمیز خرابکاری می‌کند».

اما در حالی که برخی از آنها افراد بی حوصله ای هستند که از پوشش نامرئی اینترنت استفاده می کنند، برخی دیگر این کار را به عنوان یک کار انجام می دهند و افکار عمومی را ملتهب می کنند و فرآیندهای اجتماعی و سیاسی را مختل می کنند. این نیز یکی از نتیجه‌گیری‌های دو محقق آکسفورد بود که چندین نمونه از نحوه مدیریت «سربازان سایبری سازمان‌یافته» را شرکت‌های دولتی و خصوصی کشف کردند. این گردان‌های ترول‌ها و ربات‌ها از رسانه‌های اجتماعی برای شکل دادن به ذهن مردم و تقویت «صداها و ایده‌های حاشیه‌ای با افزایش تعداد لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و ریتوییت‌ها» استفاده می‌کنند.

پس چگونه رسانه های اجتماعی با این موضوع برخورد می کنند؟

سخت تر از شناخت افرادی که پشت اخبار جعلی هستند، این است که بفهمیم برای مدیریت محتوای منتشر شده در پلتفرم های آنلاین چه کاری می توانیم انجام دهیم. در دهه گذشته، نیویورکر در سال 2019 نوشت، فیس بوک این تصور را رد کرده بود که مسئول فیلتر کردن محتوا است، در عوض سایت را به عنوان یک فضای خالی که افراد می توانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند، در نظر می گرفت. از آن زمان، اخبار جعلی نه تنها بر نتایج انتخابات تأثیر گذاشته است، بلکه در زندگی واقعی به مردم آسیب وارد کرده است.

توییتر، تلگرام و یوتیوب نیز به دلیل رویکردشان در قبال محتوای گمراه‌کننده به شدت مورد انتقاد قرار گرفته‌اند، به طوری که برخی از دولت‌ها به مسئولیت بیشتری نیاز دارند و حتی در نظر دارند مقررات مربوط به این سرویس‌ها را برای انتشار محتوای ممنوعه یا ایده‌های نادرست و افراطی اعمال کنند.

در ژانویه 2022، وب‌سایت‌های راستی‌آزمایی از سراسر جهان با نامه‌ای سرگشاده یوتیوب را مورد خطاب قرار دادند و به بزرگ‌ترین پلتفرم ویدیویی جهان از نیاز به اقدام قاطع، عمدتاً از طریق «ارائه زمینه‌ها و پیشنهادهای حذف» به جای صرفاً حذف محتوای ویدیویی هشدار دادند. . در این نامه همچنین به لزوم «اقدام علیه مجرمان مکرر» و به کارگیری این تلاش‌ها «به زبان‌های متفاوت از انگلیسی» اشاره شده است.

چه کاری می توان کرد؟

لارسون می‌گوید «هیچ استراتژی واحدی کار نمی‌کند» و ترکیبی را بین کمپین‌های آموزشی و گفتگو پیشنهاد می‌کند. و در حالی که برخی کشورها در زمینه سواد دیجیتال و آموزش خوب عمل می کنند، برخی دیگر این کار را نمی کنند. اختلاف زیاد است، اما همه ما در یک فضای مجازی مشترک که در آن هیچ‌کس واقعاً نمی‌خواهد گفت‌وگو کند، گوش کند یا درگیر شود، همگرا می‌شویم.

اما اگر افراد با سواد دیجیتال «احتمال بیشتری دارد که با موفقیت تفاوت بین اخبار واقعی و دروغ را تشخیص دهند»، همه به همان اندازه احتمال دارد اخبار جعلی را به اشتراک بگذارند زیرا «یک کلیک» چقدر ساده و فوری است. این نتیجه یک مطالعه اخیر MIT بود که برای انواع دیگر ابزارها مورد استفاده قرار گرفت.

اینجاست که پلتفرم‌های راستی‌آزمایی، تحقیق و ارزیابی کیفیت اطلاعات موجود در یک خبر یا یک پست رسانه اجتماعی ویروسی وارد می‌شوند. با این حال، حتی این منابع نیز محدودیت های خاص خود را دارند. از آنجایی که واقعیت همیشه ساده نیست، اکثر این وب سایت ها از یک نشانگر فشارسنج مانند از “نادرست” تا “بیشتر نادرست”، “بیشتر درست” تا “درست” پیروی می کنند. به همین ترتیب، اعتبار این تحقیق می‌تواند توسط کسانی که ایده‌های خود را تأیید نمی‌کنند، بی‌اعتبار کند و به تقلبی‌ها عمر تقریباً بی‌پایانی بدهد.

اما در تشخیص واقعیت از جعلی نیز نقشی داریم و در شرایط جنگ، این «کار فردی» اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. ویدیوی تونی آنسکوم، رئیس امنیت ESET را تماشا کنید تا چند نکته برای بیان واقعیت از داستان بیاموزید.

ترجمه:
پیشگامان تجارت امن ایرانیان

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.